Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny. Zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz budową zębów, jamy ustnej i przyzębia. Ze względu na swoją rozległość została ona podzielona na kilka rodzajów. Jedną z nich jest stomatologia zachowawcza, czyli główna specjalizacja stomatologiczna. Na czym ona polega i co obejmuje?
Stomatologia zachowawcza – czym się charakteryzuje?
Stomatologia zachowawcza nazywana jest także stomatologią ogólną. Ma ona na celu leczenie ubytków i profilaktykę jamy ustnej. Co więcej, ten rodzaj stomatologii dba o estetyczny wygląd zębów i pozwala na długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Przede wszystkim pomaga ona pacjentom wyleczyć zęby, które w wielu przypadkach powstały w wyniku choroby lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy dodać, że stomatologia ogólna obejmuje leczenie zębów u dorosłych, u dzieci dział, który zajmuje się tego typu profilaktyką nazywa się poedodoncja. Według nas każdy zasługuje na zdrowy uśmiech i dokładamy wszelkich starań, żeby w tym pomóc.
Stomatologia ogólna obejmuje najważniejsze usługi oraz zabiegi związane ze wzmacnianiem struktur zębów. Należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, która jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Regularne czyszczenie zębów, czyli ich szczotkowanie, płukanie i używanie nici dentystycznych to podstawa. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby co jakiś czas udać się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu unikniemy poważniejszych komplikacji i możemy kontrolować swój stan uzębienia, aby odpowiednio wcześnie wykryć ubytki.
Zdrowy uśmiech dla każdego
Zarówno profilaktyka jak i leczenie ubytków próchniczych to zadania lekarzy zajmujących się stomatologią ogólną. Bardzo często łączy się ją z endodoncją, czyli leczeniem kanałowym, wykrywaniem i leczeniem stanów zapalnych miazgi zęba. Jednak głównie stomatologia zachowawcza to skuteczne leczenie zaatakowanych próchnicą tkanek twardych zęba w celu jak najdłuższej żywotności i jak najbardziej naturalnego wyglądu. Dodatkowo są to również wszelakie zabiegi, które pomagają usunąć ubytki powstałe na skutek próchnicy: higienizacja, odbudowa korony zębowej, leczenie pourazowych zębów stałych, leczenie ogólnej próchnicy czy wypełnianie ubytków.
Higienizacja
Higienizacja jest zabiegiem, który uzupełnia codzienną higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Przede wszystkim ma on na celu zapobieganie chorobom. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, płytki nazębnej i osadu przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Profesjonalny zabieg, w gabinecie stomatologicznym powinien być przeprowadzany raz na pół roku. Jest on konieczny przed leczeniem protetycznym, implantologicznym, ortodontycznym lub przed zabiegiem wybielania zębów. Higienizacja obejmuje polerowanie, skaling, piaskowanie i fluoryzację. Regularna higienizacja jamy ustnej pomaga w zachowaniu zdrowia zębów oraz dziąseł.
Odbudowa korony zębowej
Odbudowa korony zęba jest konieczna w sytuacji, gdy dojdzie do dużego stopnia jej uszkodzenia. Najczęściej wskazaniem do tego typu zabiegu jest mechaniczne uszkodzenie – ukruszenie, złamanie. W niektórych przypadkach zaleca się ją w celu usztywnienia korony, ale też po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego. Istnieje kilka metod odbudowy zęba, jej dobór powinien być skonsultowany ze stomatologiem. Odbudowa zęba kompozytem jest stosowana w sytuacji, kiedy uszkodzenie jest niewielkiej głębokości. Można ją wykonać nawet podczas jednej wizyty. Włókno szklane jest jednym z najtrwalszych materiałów do odbudowy zęba i tę metodę używa się w przypadku rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym i najczęściej przy odbudowie przednich zębów.
Leczenie próchnicy
Próchnica jest to proces zmiękczania szkliwa, który wywołują kwasy powstałe na skutek bakterii nazębnych. Najbardziej powszechnym sposobem leczenia próchnicy jest remineralizacja zęba, czyli oczyszczenie i pokrycie go żelem lub lakierem, który jest związkiem fluoru. Jeżeli pojawi się ubytek trzeba go wypełnić, wtedy zakłada się tak zwaną plombę. W najgorszym przypadku próchnica może doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego.
Wypełnianie ubytków
Wypełnianie ubytków jest najczęściej stosowane w sytuacji kiedy przebiega leczenie zębów uszkodzonych przez próchnicę. Nierzadko jednak wypełnia się je na skutek urazu mechanicznego. Przed wykonaniem tego zabiegu musi być wykonane oczyszczenie zęba ze zmian próchniczych. Istnieje kilka rodzajów wypełnień: amalgamatowe, złote, z tworzywa sztucznego, porcelanowe.
Profesjonalny gabinet stomatologiczny w Szczecinie
Nasz gabinet stomatologiczny wykonuje najbardziej zaawansowane prace w każdej dziedzinie stomatologii. Staramy się zapewnić najwyższy komfort naszym pacjentom oraz spełnić wszelkie oczekiwania i przywrócić zdrowy uśmiech. Każdego naszego pacjenta staramy się traktować indywidualnie i podchodzimy do każdego problemu z pełnym profesjonalizmem. Dążymy do tego, żeby zapewnić usługi o wysokim standardzie, dlatego też na pierwszym miejscu stawiamy rzetelne podejście i chęć pomocy w każdym przypadku.