Śnieżnobiały uśmiech jest oczywiście marzeniem wielu z nas. Jednak przebarwienia pojawiające się na zębach, czy ciemny kolor naszych zębów, niestety nie dodają nam urody. Współczesna stomatologia i estetyka stomatologiczna mają do zaoferowania wiele zabiegów pomagających wybielić szkliwo naszych zębów. Wybielanie zębów w naszym gabinecie przynosi znacznie lepsze efekty niż wybielanie w domu przy pomocy dostępnych past, żeli oraz pasków.
W przypadku wybielania zębów przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wizyta konsultacyjna w naszym gabinecie, ponieważ musimy przeprowadzić krótki wywiad i zbadać jamę ustną, by sprawdzić, czy taka estetyka będzie możliwa do przeprowadzenia. Jeśli wszystko okaże się w porządku, zaproponujemy metody wybielania, odpowiednie dla Pacjenta i jego możliwości finansowych.
Kiedy wybielanie zębów nie jest możliwe?
Mimo, że zabieg wybielania zębów przynosi doskonałe efekty i umożliwia rozjaśnienie zębów nawet o kilka tonów, to nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie go. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu są próchnica, paradontoza, choroby przyzębia, odsłonięte korzenie zębów, nadwrażliwość zębów, alergie na substancje znajdujące się w preparacie wybielającym, stan zapalny w obrębie jamy ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego oraz ciąża i karmienie piersią.
Metody wybielania zębów w gabinecie
- Wybielanie zębów
Obecnie możemy wymienić trzy najpopularniejsze metody wybielania zębów w naszym gabinecie: metodę Beyond, metodę Prevdent oraz nakładkowe wybielanie zębów.
Metoda Beyond
Metoda umożliwia rozjaśnienie szkliwa nawet o 8 tonów. Polega na zaaplikowaniu na zęby wybielającego żelu, który następnie zostaje aktywowany przy pomocy zimnego światła emitowanego przez specjalistyczną lampę. Dzięki takiemu zabiegowi z powierzchni zębów, a także z wnętrza zębiny, zostają usunięte nawet najsilniejsze przebarwienia, a uśmiech zyskuje zupełnie inny wygląd. Zabieg najczęściej trwa około godziny i jest przeprowadzany jednorazowo.
Metoda Prevdent
Kolejną metodą wybielania zębów jest metoda Prevdent, która pomaga nie tylko wybielić zęby, ale również wzmocnić szkliwo. W trakcie trwania zabiegu nakładany jest na powierzchnię naszych zębów specjalny preparat mający formę aktywnej pianki, który następnie zostaje naświetlony specjalną lampą, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku metody Beyond. Substancją czynną preparatu jest tzw. nanohydroksyapatyt, czyli główny składnik naszego szkliwa, dlatego też zabieg wybielający metodą Prevdent jest całkowicie bezpieczny dla zębów. Warto podkreślić, że podczas zabiegu substancja minimalizuje nadwrażliwość zębów, dlatego też jest on polecany osobom z problemem nadwrażliwych zębów.
Nakładkowe wybielanie zębów
Jest to metoda, którą stosujemy w domowym zaciszu. Wcześniej w gabinecie lekarz wykonuje odlew zębów, na podstawie którego produkowane są specjalne nakładki pasujące wyłącznie do naszej jamy ustnej. Otrzymane w gabinecie nakładki wypełniamy żelem wybielającym, umieszczając je następnie na zębach i nosząc przez co najmniej kilka godzin. Zabieg taki powinno się powtarzać codziennie przez około dwa-cztery tygodnie, w zależności od tego, w jakim stanie są nasze zęby, a przede wszystkim jakiego efektu końcowego oczekujemy.
Utrzymanie efektów wybielania
Efekty wybielania zębów u stomatologa utrzymują się zazwyczaj przez około 3 lata, pod warunkiem, że w odpowiedni sposób będziemy dbać o zęby. Przez co najmniej kilka dni od zabiegu wybielania należy pamiętać o tym, aby stosować tak zwaną białą dietę, czyli nie należy spożywać pokarmów zawierających ciemne barwniki. W szczególności chodzi o mocną czarną i zieloną herbatę, czerwone wino, kawę, a także buraki. Niezwykle ważne jest także prawidłowe szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz używanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej.